Wybierz język    
Polski   Polski
English   English
Deutsch   Deutsch
    Logowanie do konta

    

Twój schowek

Liczba produktów: 0 szt

Zastosowania

Baseny

      Rekreacyjne uprawianie sportu staje się coraz modniejsze, jest sposobem zarówno na spędzanie wolnego czasu jak i szlifowanie formy. Warunki jakie starają się nam stworzyć centra sportowe są również coraz lepsze. Oświetlenie ma wpływ na wygląd takiego obiektu, ale również na komfort uprawiania sportu.

 

 Pływalnie sportowe i rekreacyjne

 

     Oświetlenie basenu jest swego rodzaju wyzwaniem dla projektanta. Właściwy dobór opraw oświetleniowych zapewnia komfort pływającym, dobre warunki obserwacji dla kibiców oraz, co jest bardzo istotne, odpowiednie warunki obserwacji dla obsługi i ratowników. By spełnić te warunki ilość światła musi być odpowiednia, a odbicie od tafli wody jak najmniejsze. 

 

 

     Lepsze rozświetlenie dna basenu powoduje polepszenie warunków obserwacji. Teoretycznie zgodnie z wzorem najlepiej byłoby oświetlać basen bezpośrednio montując oprawy nad nim. Jednak ze względów bezpieczeństwa, wygody obsługi oraz komfortu osób pływających nie stosuje się takich instalacji.

Najbardziej odpowiednim będzie montaż boczny obustronny, równolegle do osi basenu, opraw asymetrycznych. Dodatkowo w celu polepszenia równomierności oświetlenia oraz by zniwelować efekt olśnienia powodowany przez oprawy wyładowcze dużej mocy należałoby zastosować oświetlenie pośrednie odbite od jasnej powierzchni sufitu.

 


 

 

Oświetlenie basenów rekreacyjnych

 

        W hotelach, centrach rekreacji SPA, domach prywatnych oświetlenie powinno bazować przede wszystkim na bezpieczeństwie.

Ze względów bezpieczeństwa musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwsza rzecz to natężenie oświetlenia do prac porządkowych i konserwacyjnych które musiało by wynosić 100lx. Druga sprawa to szeroko pojęte cechy produktów oświetleniowych. W przypadku opraw wpuszczanych w nieckę basenu to ochrona przed uszkodzeniem mechanicznym nie mniejsza niż IK10, ochrona przed wnikaniem płynów i pyłów IP68, zabezpieczenie przed nieuzasadnionym otwarciem oraz najważniejsze zasilanie napięciem bezpiecznym 12V.

 

 


     

 

W przypadku mniejszych obiektów mamy możliwość wykorzystania techniki LED, która pozwoli na dekoracyjne kolorowe lub dynamicznie zmieniające się oświetlenie wody. Dodatkowo jest to rozwiązanie bezpieczne, ponieważ zasilanie jest niskonapięciowe a przy tym długotrwałe z racji trwałości elementów świecących. Trzeba jednak pamiętać że intensywność tego światła będzie mniejsza niż rozwiązań halogenowych. Oświetlenie wokół basenów rekreacyjnych należy budować w oparciu o kreowanie odpowiedniego nastroju. Nie zapominając jednak o bezpieczeństwie użytkowników - w tym przypadku o prawidłowym oświetleniu otoczenia basenu tak, by kształty były w pełni rozpoznawalne a poruszanie bezpieczne.

 

 

 

 

Systemy opraw

Nowości   |    Produkty   |    Zastosowania   |    Systemy sterowania oświetleniem   |    Oświetlenie awaryjne   |    Obiekty   |    Materiały

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019