Wybierz język    
Polski   Polski
English   English
Deutsch   Deutsch
    Logowanie do konta

    

Twój schowek

Liczba produktów: 0 szt

Zastosowania

Hotele

 

     W projektowaniu oświetlenia hoteli istotna jest zarówno funkcjonalność, ekonomiczność jak i aspekty dekoracyjne. Odpowiednio dobrane oświetlenie powinno odpowiadać atmosferze danego pomieszczenia, komponować się z nią oraz dodawać jej blasku.

     Światło wprowadzone do wnętrza kreuję jego klimat. Oświetlenie powinno być użyteczne. Oznacza to, że rodzaj i typ zastosowanego oświetlenia dostosowany jest do funkcji spełnianej przez pomieszczenie. Inne zadania stawiane są światłu w holu wejściowym, inne w recepcji, pokojach gościnnych, salach konferencyjnych, restauracjach czy kawiarniach. Zharmonizowanie pomieszczenia i światła jest bardzo istotne. 

 

Aby właściwie dobrać oświetlenie należy znać:

  • przeznaczenie pomieszczenia - jaką będzie spełniało funkcję i jakie czynności będą w nim wykonywane,
  • wystrój pomieszczenia - jego kolorystykę i styl: czy mamy do czynienia z bogactwem elementów zdobniczych, czy surowością formy plastycznej.

 

Od wystroju wnętrza uzależnione są kształty stosowanych opraw. Natomiast przeznaczenie pomieszczenia będzie określało rodzaj oświetlenia, typ zastosowanych źródeł światła oraz ich lokalizację. 

Cała gama opraw oświetleniowych posiada wiele styli, rodzai,  wśród których można znaleźć takie, które odpowiadają aranżacji naszych wnętrz. Wzornictwo oraz styl danej lampy jest możliwy do dopasowania i dostosowania. Oprawa oświetlenia nie może ograniczać dostępu do światła, nie powinna utrudniać wymiany świetlówek czy żarówek.

 

 

HOL WEJŚCIOWY


     Hol wejściowy to miejsce istotne dla gości, ale recepcja jest również miejscem pracy obsługi hotelowej. Trzeba pogodzić te dwie istotne funkcje w jeden efektywny system oświetlenia. Od samego wejścia do hotelu światło powinno nas prowadzić w sposób czytelny do recepcji, nie wywoływać efektu olśnienia i nie powodować rozproszenia uwagi.

 

 Hotel Maritim, Berlin

 


      Większość hoteli stosuje halogenowe systemy oświetleniowe w strefach wejściowych, daje to dużą ilość akcentów świetlnych przy ciepłym świetle, jednakże ze względu iż strefa ta jest bardzo często oświetlona 24h na dobę, ilość energii pochłaniana przez taki system jest ogromna. W nowo projektowanych instalacjach należy rozsądnie dobierać ilość światła akcentowego, a siłę oświetlenia czerpać z efektywnego oświetlenia ledowego(LED). W przypadku istniejących instalacji, gdzie jest nagromadzenie źródeł halogenowych, warto rozważyć i skalkulować możliwość zamiany ich na profesjonalne źródła LED, które będą w stanie efektywnie świecić z odpowiednią barwą światła.

 


KOMUNIKACJA


      Oświetlenie ciągów komunikacyjnych (korytarze, schody, przejścia)  w hotelu powinno zapewniać odpowiedni poziom natężenia zawsze, gdy przebywają tam ludzie. Na korytarzach i w ciągach komunikacyjnych można używać różnych rodzajów lamp. Najczęściej stosowane to lampy górne (sufitowe) i kinkiety. Lampy górne, jasnym światłem równomiernie oświetlają całe pomieszczenie, kinkiety uzupełniają je światłem skierowanym na ściany i sufit. Do podświetlania elementów wystroju, takich jak obrazy, zdjęcia, stosuje się lampy na wysięgnikach, podkreślające oświetlane przedmioty. Podobnie można podkreślić i zaakcentować elementy architektoniczne.
 

Praktyczne jest zastosowanie dwóch poziomów oświetleniowych:

  1. minimalny, zapewniany całodobowo, realizowany np. za pomocą:
      > opraw kinkietowych wbudowywanych w ścianę lub w sufit dające mały poziom natężenia,
      > dyskretnego oświetlenia LED, które elegancko podkreśla układ pomieszczenia, elementów architektury oraz wskazuję na ewentualne przeszkody.
  2. poziom natężenia realizowany za pomocą opraw zintegrowanych z systemem sterowania i czujnikami obecności. Sposobem na efektywne oświetlenie może być stosowanie stateczników elektronicznych z możliwością regulacji, dzięki zautomatyzowaniu takiego rozwiązania, w trybie czuwania świetlówki mogą być ściemnione np. do 10% a po wykryciu obecności osoby natężenie może być zwiększone do pełnych możliwości systemu.

 
 

Hotel Maritim, Belin

POKÓJ 

 

     Pokój jest to miejsce gdzie goście powinni czuć się swobodnie jak w swoim domu. Projekt wnętrza i oświetlenia zostaje w kwestii architekta wnętrz. Istotne jest jednak to, by pokój mógł pełnić kilka funkcji. Część gości chce pracować, dlatego należy zapewnić odpowiednią ilość i jakość światła, część będzie chciała odpocząć przy delikatnym oświetleniu, a części z nich należy zapewnić odpowiednie warunki do czytania w łóżku. Barwa światła w pokojach gościnnych powinna być ciepła 2700K - 3000K, gdyż takie światło pozwala nam się zrelaksować. Ilość światła i dobór opraw zależy od indywidualnej aranżacji obiektu.

Właściwe oświetlenie hotelowe ułatwia pracownikom hotelu koncentrację, tak aby mogli się oni skupić na potrzebach gości. Tu również potrzebne jest połączenie energii i spokoju. Pracownicy potrzebują światła jasnego, lecz nie oślepiającego; dodającego energii, lecz nie męczącego.

W przypadku pomieszczeń związanych z aktywnością fizyczną i samopoczuciem gości – sauny, siłowni, jacuzzi – należy pamiętać, że dobre samopoczucie w sensie fizycznym to tylko jedna strona medalu. Odpowiednia atmosfera osiągnięta dzięki oświetleniu da gościom więcej satysfakcji podczas ćwiczeń lub relaksu i spowoduje, że częściej będą korzystać z miejsc rekreacyjnych w hotelu. 

 

 

Systemy opraw

Nowości   |    Produkty   |    Zastosowania   |    Systemy sterowania oświetleniem   |    Oświetlenie awaryjne   |    Obiekty   |    Materiały

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019