Wybierz język    
Polski   Polski
English   English
Deutsch   Deutsch
    Logowanie do konta

    

Twój schowek

Liczba produktów: 0 szt

Zastosowania

Obiekty Handlowe

 

Sklepy

Sprzedaż produktów w sektorze konsumpcyjnym jest ogólnie traktowane jako złożone doświadczenie dla klienta.

Duże centra handlowe, które zorganizowane są wg zasady sklep w sklep, oferują możliwość zakupu produktów z różnych branż w jednym miejscu. Ponadto stwarzają one również możliwość życia kulturalnego (np. restauracje, teatry, kina czy galerie)

Oświetlenie tego typu kompleksów jest szczególnie ważne

Światło

  • tworzy miejsca, przestrzenie, pomieszczenia
  • organizuje i kieruje przepływem klientów
  • zwraca uwagę na pojedyncze sklepy i produkty przeznaczone na sprzedaż
  • zapewnia bezpieczeństwo ewakuacji i dróg ratunkowych

Wejście

Wejście lub obszary wejściowe wprowadzają klienta w kompleksowe miejsce zakupów

Znaki świetlne dają informację o strukturze przestrzennej obiektu i indywidualnych ofertach zawartości kompleksu. Informują one o położeniu i oferowanych towarach w poszczególnych sklepach i innych instytucjach.

Podstawowe oświetlenie zbliżone do światła dziennego z oprawami rastrowymi i typu Downlight towarzyszy drodze prowadzącej do poszczególnych sklepów.


 

 


 

 Witryny sklepowe

Witryny sklepowe tzw. wystawy mają specjalne znaczenie, aby wzbudzić zainteresowanie klientów do oferowanych towarów i zwabić ich do tego właśnie sklepu. Dzięki temu wykonuje się bardzo ważny krok w kierunku udanej transakcji sprzedaży. Projekt oświetlenia odgrywa tutaj kluczową rolę. Witryna sklepowa przedstawiona jest jako miejsce wypełnione światłem. Wysokie natężenie oświetlenia przy podstawowym oświetleniu pomieszczeń ma za zadanie przykuć uwagę klienta. Zaakcentowane oświetlenie poszczególnych eksponatów jest świadomie wykorzystywane do wspierania tego efektu. Dokładne oświetlenie poszczególnych detali lub użycie kolorowych żarówek tworzy bodźce wizualne. Polecane są tutaj w szczególności reflektory z HQI, lampy halogenowe lub oprawy wyposażone w LED 

 

 


Sklep

Pomieszczenie sklepowe tworzy kombinacje w postaci miejsca pracy personelu i powierzchni na której umieszczony jest cały asortyment. Te dwa główne zadania powinna uwzględniać koncepcja oświetlenia. Kasy i miejsca obsługi klienta zazwyczaj wspomagane są komputerem. Projekt oświetlenia zgodny z aktualnymi obowiązującymi normami w zakresie natężenia oświetlenia i ograniczenia efektu oślepienia realizowany jest z reguły przy pomocy podobnych do swiatła dziennego kolorów poprzez oprawy typu Downlight i oprawy rastrowe z energooszczędnymi świetlówkami ( TC-D, TC-L, T5  ). Powierzchnia handlowa powinna posiadać bardzo dobre oświetlenie podstawowe. Oświetlenie wspiera prezentacje towarów i prowadzi klienta do towaru.

Ważny jest wybór oświetlenia dostosowany do rodzaju towaru i jego prezentacji w okrągłych półkach, witrynach, ladach wystawowych lub na półkach. Oddawana barwa powinna być dopasowana do specyfikacji danego towaru. Przykłady:

Wyroby włókiennicze, tekstylia – wysoki poziom oddawania barwy

Mięso- ciepły kolor- duża zawartość koloru czerwonego w świetle

Ryby-  zimny kolor- duża zawartość koloru niebieskiego w świetle

Bary z przekąskami, kawiarnie, restauracje

Ogólna koncepcja zintegrowanych instytucji tego typu to wyspy spokoju. Zachęcają one klienta do pozostania i pomagają stworzyć atmosferę dobrego samopoczucia. Projekt oświetlenia powinien wspierać stworzenie takiej atmosfery. Przy stołach tworzone są wyspy światła z oświetleniem przypominającym światło dzienne. Bardzo dobre rozwiązanie stanowią tutaj oprawy podwieszane na pendlach, Akcentowe oświetlenie w ciepłym kolorze z kinkietami lub planowanie kolorowego światła z lampami LED mogą tworzyć bodźce wzrokowe.


 

 

 

 


Drogi ewakuacyjne

Oświetlenie dróg ewakuacyjnych w placówkach handlowych jest dokładnie określone. Optyczna konstrukcja opraw, piktogramów oraz odstępy między lampkami regulowane są przez obowiązujące przepisy. 


 

 

Systemy opraw

Nowości   |    Produkty   |    Zastosowania   |    Systemy sterowania oświetleniem   |    Oświetlenie awaryjne   |    Obiekty   |    Materiały

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019