Wybierz język    
Polski   Polski
English   English
Deutsch   Deutsch
    Logowanie do konta

    

Twój schowek

Liczba produktów: 0 szt

Zastosowania

Obiekty Sakralne

 

     Oświetlenie elektryczne obiektów sakralnych rozwinęło się gwałtownie na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku, wraz z rozwojem nowoczesnych, energooszczędnych  wydajnych źródeł światła, a zwłaszcza żarówek halogenowych oraz diod świecących typu LED. W przypadku takiego zastosowania zabytkowe żyrandole i kinkiety stanowią jedynie element ozdobny, podkreślający charakter wnętrza.

 

Oświetlenie elektryczne obiektów sakralnych można podzielić na oświetlenie:

  • wewnętrzne,
  • zewnętrzne. 

 

   Oprawy oświetleniowe montowane w obiektach sakralnych  powinny być zamontowane w sposób możliwie nie ingerujący w architekturę wnętrza kościoła lub fragmentów tego wnętrza. Odpowiednie efekty oświetleniowe bez eksponowania opraw, możliwe jest przy wykorzystaniu źródeł światła charakteryzujących się wysoką skutecznością świetlną przy stosunkowo niewielkich rozmiarach.

 

 
 

    Oświetlenie wewnętrzne obiektów sakralnych powinno tworzyć właściwy nastrój,  sprzyjać skupieniu,  zapewniając wysoki komfort widzenia, który pozwoli na aktywne uczestnictwo wiernych w uroczystościach. Odpowiednio dobrane oświetlenie skierowane na nawę główną oraz boczną pozwala na godne i aktywne uczestnictwo.  W kościołach znajdują się też obszary o przeznaczeniu bardziej funkcjonalnym np. chór, zakrystie itp. Każde z tych miejsc spełnia inna rolę i wymaga odmiennego podejścia w trakcie projektowania oświetlenia. Istotne jest też dostosowanie rodzaju oświetlenia do odprawianych uroczystości (niedzielna msza święta, msza w dzień powszedni, różaniec czy droga krzyżowa). 

 
 

 


    Zewnętrzne oświetlenie kościoła pozwala podkreślić wyjątkowy styl budowli. System oświetlenia zewnętrznego powoduje, ze budowla sakralna staje się charakterystycznym obiektem w okolicy.  Oświetlane kościoły są często obiektami zabytkowymi, w których nie wolno ingerować w bryłę architektoniczną, a ponadto trzeba się dostosować do specyficznych warunków doprowadzenia energii elektrycznej, ograniczonego przydziału mocy itd. 

 

 


Systemy opraw

Nowości   |    Produkty   |    Zastosowania   |    Systemy sterowania oświetleniem   |    Oświetlenie awaryjne   |    Obiekty   |    Materiały

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019